Ako si zariadiť kúpeľňu funkčne a moderne? Návod na kúpeľňu snov časť I.

Dvakrát meraj a raz strihaj – to je zlatá rada, ktorej by ste sa mali držať pri zariaďovaní akejkoľvek miestnosti vo vašom príbytku. Pri plánovaní kúpeľne to však platí dvojnásobne. Renovácia kúpeľňových priestorov je časovo veľmi náročná a každý zásah stojí nemalé peniaze. Ponúkame vám preto zopár užitočných rád, ktoré oceníte nielen pri hľadaní inšpirácie, ale v konečnom dôsledku vám pomôžu ušetriť aj vaše peniaze.

Plánovanie kúpeľne nie je iba o rozhodnutí, či uprednostníte pohodlnú vaňu alebo praktický sprchovací kút, hoci táto voľba je naozaj zložitá. Kúpeľňa našej budúcnosti musí byť vopred strategicky premyslená, aby zapadla do vybraného priestoru a zvládla nápor jej každodennej návštevy.

Začíname od začiatku

Ak stojíte nad tvorbou návrhu vysnívanej kúpeľne či plánom jej rekonštrukcie, musíte začať doslova od podlahy. V slovenských domácnostiach dlhodobo prevláda klasická keramická dlažba, ktorá patrí medzi najčastejšie využívaný spôsob pokrytia podlahy kúpeľne. Ponuka tvarov, štruktúr, materiálov a samozrejme farieb, je naozaj bohatá. Pri výbere je potrebné vždy zohľadniť aj praktickosť a náročnosť následnej údržby dlažby (ako aj obkladu), ktorá je pri drsnej povrchovej úprave a nerovnomernom povrchu dlaždíc o trošku náročnejšia. Najnovšie ponuky výrobcov disponujú ponukou obkladov so špeciálnou glazúrou, ktorá odpudzuje nečistoty a nezachytáva špinu.

Relatívnou novinkou na trhu je liata polyuretánová podlaha, ktorá vytvára na zemi kúpeľne celistvú plochu bez škár. Zamilujete si ju pre jej jednoduché čistenie a nádherný nadčasový vzhľad. Na potiahnutie podlahy kúpeľne je možné voliť aj luxusný pravý kameň, ktorý posunie latku vášho interiéru o triedu vyššie. Cenovo dostupnejší variant predstavuje dlažba z homogénneho materiálu – gresu, ktorý je v porovnaní s tradičným keramickým obkladom pevnejší, trvácnejší a zároveň vhodnejší (napr. ak uvažujete nad podlahovým spôsobom vykurovania).

Sofiina voľba – vaňa alebo sprchový kút?

Pri návrhu kúpeľne je azda najzásadnejším rozhodnutím, či vašu kúpeľňu bude zdobiť voľne stojaca pohodlná vaňa s prísľubom slastného kúpeľu, alebo praktický, priestorovo menej náročný sprchovací kút. Konečné rozhodnutie nepodmieňujte vašim momentálnym preferenciám, ale radšej svoju voľbu zvážte predovšetkým z dlhodobého a funkčného hľadiska. Správny výber hneď na začiatku vás môže ušetriť od rekonštrukcie v budúcnosti.

Sprchovací kút má hneď niekoľko výhod:

  • Priestorovo menej náročné riešenie
  • Ekonomizácia v objeme spotrebovanej vody
  • Dlhodobý horizont vďaka bezbariérovému prístupu
  • Ekonomizácia času stráveného v kúpeľni
  • Ľahšia údržba
  • Výroba na mieru

Sviežim a moderným vzhľadom pôsobí kombinácia bezrámovej konštrukcie s osadenou nízkou vaničkou, napríklad z liateho mramoru alebo riešenie bez vaničky s praktickým odtokovým žľabom.

Medzi najrozšírenejšie patria klasické rámové sprchovacie kúty s posuvným otváraním alebo variant s dovnútra skladanými sprchovými dverami, ktoré dokážu ušetriť nemalé centimetre v priestore. Pravidelnú údržbu a čistenie vám značne uľahčí ochranný antiplakový film na sklách sprchových zásten, ktorý ich chráni pred usadením vodného kameňa a predlžuje tak ich životnosť. Informujte sa vopred u svojho výrobcu o ponuke bezpečnostných skiel s kvalitnou povrchovou úpravou.

Dispozícia rozhodne za vás

Povedzme si to narovinu, vaňa potrebuje svoj priestor a uvažovať nad ňou by sme mali začať, iba ak nám to dispozícia kúpeľňového riešenia povoľuje. Podľa toho, kde chceme do priestoru vaňu umiestniť, máme na výber rohové vane, priestorové vane a štandardné vane, ktoré priľnú k jednej zo stien kúpeľne.

Instantné riešenie “2v1”, ako aj kompromis pre vaše srdce i rozum, ponúka vaňa so sprchovou zástenou, ktorú si môžete voliť z variant bez rámu, s rámom alebo čiastočne s rámom. Takéto praktické riešenie sa najčastejšie kombinuje s podlhovastým typom vane. Viete inak, aké rozmery má dokonalá vaňa pre vašu rodinu? Jej dĺžku určuje najvyšší člen rodiny a meriame ju od nôh po ramená. V katalógu nájdete rozmery od 125 cm pre kúpanie sa v sede, až po 180 cm, v ktorých si môžete dopriať kúpeľ aj poležiačky.

Ak si nie ste istý, ktoré riešenie je pre vás to pravé orechové, odporúčame vám absolvovať návštevu kúpeľňových štúdií, kde vám dizajnéri ochotne poradia s návrhom kúpeľne snov.

Tip: Boj s odstraňovaním vlasov z odtoku hravo zvládnete za pomoci úzkej kefy určenej na umývanie fliaš.

Kúpeľne vysokého štandardu sú súčasťou atraktívneho bývania v lokalite Pod vŕškami. Nové bývanie v rýchlej dostupnosti do centra Bratislavy si môžete rezervovať v aktuálnej ponuke vysoko komfortných bytov projektu Tillia.

Nenechajte si ujsť pokračovanie nášho sprievodcu zariaďovaním kúpeľne, v ktorom sa, okrem iného, pozrieme na praktické riešenia toalety s bidetom a ponúkneme vám praktické rady, ako si správne vybrať umývadlo.