Čo si všímať pri kúpe nového bytu?

Plánujete kúpu nehnuteľnosti v Bratislave? Realitný trh je vskutku pestrý a zorientovať sa v jeho ponuke nie je vždy jednoduché. Prinášame vám zopár tipov, ktoré vás spoľahlivo dovedú k vytúženému bývaniu.

Ceny nehnuteľností naklonené vašim potrebám

Kúpa nového bytu je pre väčšinu ľudí celoživotnou investíciou. Rozhodnutie, do akej nehnuteľnosti vložiť svoje úspory, je preto mimoriadne dôležitým krokom a je potrebné ho dôkladne zvážiť. Dobrou správou je, že súčasná situácia investíciám do nehnuteľností viac než praje. Pandémia, ktorú rozpútal nový koronavírus, totiž rozvírila aj stabilné hladiny realitného trhu, čo sa prejavilo najmä na úrovni stabilizácií cien (Prečítajte si náš článok: Ako koronavírus ovplyní ceny nehnuteľností). Podľa čoho si však vybrať tú správnu, ktorá vám prinesie komfort, o akom ste vždy snívali? 

Na veľkosti záleží

Prvou otázkou, ktorú si bude potrebné zodpovedať, je veľkosť vašej budúcej nehnuteľnosti. Plánujete menší, štartovací byt alebo túžite po priestrannom bývaní, ktoré vašej rodine poskytne dostatočný priestor pre život? Ujasnite si, aké sú vaše skutočné očakávania a potreby z hľadiska dlhodobého horizontu a podľa toho sa rozhodnite, či je pre vás vhodnejší dvojizbový, trojizbový alebo štvorizbový byt. Dôležitú úlohu bude zohrávať aj jeho dispozícia. 

Dispozíciu bytu síce možno zmeniť podľa potrieb budúceho majiteľa, treba však počítať s ďalšími investíciami, čím sa celková cena nehnuteľnosti neraz citeľne navýši. Obdobné navýšenie investícií so sebou prináša aj byt v pôvodnom stave či byt po čiastočnej rekonštrukcii. Výška dodatočných nákladov je vždy len orientačná, preto istejšou voľbou sú novostavby, v rámci ktorých nie sú potrebné opravné práce a rekonštrukcie s neistým finančným stropom. 

Aj strany musia byť svetové

Pri výbere bytu nepodceňujte ani orientáciu na svetové strany. Fakt, že je nehnuteľnosť orientovaná na juh, sever, východ alebo západ, totiž bude mať výrazný vplyv na jeho celkovú klímu. Ak obľubujete presvetlené priestory a máte radi prítomnosť hrejivého slniečka, zaostrite na južne orientované byty. Naopak, ak sa s teplom príliš nekamarátite,  upriamte svoju pozornosť na severné alebo východné byty. Západne orientované byty vám zas doprajú pohľad na romantický západ slnka, ktorý si môžete vychutnávať napríklad aj z pohodlia vášho balkóna či terasy. Dispozičné riešenie bytu v kontexte svetových strán by ste preto rozhodne nemali opomínať.   

Najkrajšie výhľady do života

Pri výhľadoch sa ešte nachvíľu zastavíme. Pozorovať západ slnka z pohodlia balkóna je síce pekná predstava, no ešte krajšie je kochať sa krásnymi scenériami kedykoľvek počas dňa. Určite sa zhodneme na tom, že výhľad na panelákmi zastavané sídlisko a výhľad napríklad na malebné štíty Karpát v lone zelenej prírody, je predsa len rozdiel. Nielen z tohto dôvodu bude hrať významnú rolu i lokalita nehnuteľnosti. (Prečítajte si náš článok: Bývanie v Bratislave: Ako si vybrať správnu lokalitu?

S komfortom sa býva lepšie

Typické mestské bývanie bolo vždy definované neustálym ruchom, zhonom a davmi uponáhľaných ľudí. V súčasnej dobe sme ale boli nútení nachvíľu sa zastaviť. COVID-19 naše životy spomalil a mnohí z nás sa z rušných ulíc presunuli do svojich domovov. Vzrástla tak potreba súkromia a domáceho komfortu, v ktorom zrazu trávime nezvyčajne veľa času. Rozhodujúcim faktorom úspechu sa preto stáva pokojná lokalita a nízkopodlažné bytovky, ktoré sú garanciou väčšieho súkromia. Ak sú ich súčasťou balkóny, terasy a predzáhradky, dokonalý komfort bývania máte zaručený! 

Príroda – nový člen vašej domácnosti

Čo môže byť viac, než užívať si aktívny pohyb či pasívny relax na čerstvom vzduchu a neopustiť pritom prah svojho domova? Aj váš nový byt v Bratislave sa môže stať miestom, kde si nasadíte zdravú zeleninku či chutné ovocie. Vo vašej vlastnej predzáhradke si môžete vypestovať voňavé kvety alebo sa jednoducho celé dni hrať s deťmi vonku a pritom zostať stále v bezpečí vášho domova. Pri voľbe budúceho bývania preto zohľadnite, aké možnosti exteriérového vyžitia vám daná nehnuteľnosť poskytuje. Blízkosť parkov, lesov či cyklotrás je takisto, nielen v momentálnej situácii, na nezaplatenie…    

 

Aj vás nadchýna predstava mestského bývania s espritom vidieckej slobody a dokonalého spojenia s prírodou? Objavte nový projekt Tillia, ktorý pre vás už teraz vyrastá v malebnom prostredí Záhorskej Bystrice, v susedstve Pod vŕškami.