Farby v interiéri: Poznáte ich účinok?

Zariaďujete si Pod vŕškami svoje nové bývanie a rozmýšľate, do akých farebných tónov obliecť interiér vášho bytu? Spoznajte psychologický účinok farieb a zvoľte správnu kombináciu s vašim priestorom.

Podľa čoho vybrať farbu v interiéri?

Interiérový dizajn je pre mnohých veľkou alchýmiou. Zladiť zariadenie bytu, či domu ergonomicky, funkčne a zároveň esteticky, nie je až také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Ak sa zameriame na výber vhodných farieb, ktoré budú našim priestorom kraľovať, mali by sme nájsť v prvom rade rozumný kompromis medzi aktuálnymi trendmi a našim osobným vkusom. Na farby by sme sa mali pozrieť aj z psychologického hľadiska. Vedeli ste, že každá z farieb nás podvedome ovplyvňuje, reguluje naše emócie a zanecháva v nás odlišný dojem? Práve tento fakt by sme nemali opomínať a k výberu vhodných farebných tónov pristupovať aj z pohľadu koloristiky a psychológie.

Farby a ich vplyv na psychiku človeka

Náš svet je pestrý. Existuje nespočetné množstvo najrôznejších farebných odtieňov a tónov, ktoré náš život robia zaujímavejším. Všetky však vychádzajú zo základného spektra farieb: žltej, oranžovej, červenej, modrej, zelenej, hnedej, čiernej a bielej. Každá z týchto farieb má pritom svoj vlastný charakter, ktorý je pre ňu špecifický a predurčuje ju ku konkrétnemu použitiu v interiéri.

Červená

Farba vášne, moci a optimizmu. Podporuje k aktivite, ale aj chuti do jedla, preto je v rámci interiéru často využívaná najmä v kuchyni, či spálni. Avšak z hľadiska psychológie sa jej použitie v spálni moc neodporúča, pretože môže mať vplyv na podvedomý nekľud a narušenie spánku. Keďže sa jedná o veľmi výraznú farbu, na mnohých ľudí môže pôsobiť príliš agresívne. Z tohto dôvodu by sme s ňou mali narábať veľmi opatrne a voliť skôr striedme doplnky, než rozsiahle plochy stien.

Oranžová

Túto farbu môžeme pokojne označiť za jemnejšiu sestru červenej. Radíme ju k teplým farbám, ktoré povzbudzujú k dobrej nálade, hravosti a chuti do jedla. Veľmi využívaná je preto najmä v kuchyni a detských izbách, nakoľko pôsobí veselo, sviežo a napriek tomu nerušivo. Na jej výsledný efekt a pôsobenie má vplyv aj intenzita použitej farby – iné pocity v nás vyvolá jemná broskyňová, než sýta oranžová, či tmavá tehlová.

Žltá

Najžiarivejšou farbou z celého spektra je bezpochyby žltá. Symbolizuje slnko, energiu a životaschopnosť. Vhodná je preto najmä do detských izieb a kuchyne. Treba však voliť striedme tóny, nakoľko prílišná sýtosť farby môže narúšať koncentráciu a vyvolávať bolesť očí a hlavy. Vhodná je na rozsiahlejšie plochy stien, kobercov, nábytku, ale aj ako osviežujúci doplnok pre monochromatický interiér.

Zelená

Farba pokoja, uvoľnenia, relaxu a nádeje. Presne takto možno definovať zelenú a jej najrôznejšie odtiene. Dokáže nám navodiť pocit psychickej pohody, duševnej harmónie a odbúrať tak stres, vyčerpanosť a únavu. V interiéri nájde najlepšie využitie v obývačke a v spálni, vylúčené však nie sú ani ostatné priestory. Dokonale vyznieva na veľkých plochách, ale i doplnkoch. Zelená sa silno viaže k prírode, vynikne v spojitosti s drevom, florálnymi motívmi a krásne podporí neutrálne, či pastelové tóny farieb.

Modrá

Studená modrá nájde svoje uplatnenie všade tam, kde je vítaný pokoj a odpočinok. V rámci interiéru je preto vhodná najmä do spálne, či kúpeľne, kde môže byť ladená do námorníckeho štýlu. Pastelové odtiene modrej sú veľmi využívané aj v chlapčenských detských izbách, kde tvoria silnú dominantu celého priestoru. Táto farba symbolizuje nielen pokoj, ale i múdrosť, inteligenciu a rozvahu. Pekne vynikne v kombinácii s bielou, zelenou, ale i oranžovou, či žltou farbou.

Hnedá

Hnedá je farbou spoľahlivosti, sily, prírody a elegancie. Jej tóny evokujú konzervatívnosť, stabilitu, bezpečie a zároveň teplo a útulnosť domova. V kombinácii s pestrými a žiarivými farbami zmäkčuje celkový dojem a navodzuje pocit harmónie. Vhodná je preto najmä do obývačky, chodby, či kuchyne. Krásne vyznieva najmä  kombinácii so zelenými, či tyrkysovo-modrými odtieňmi, ako aj s neutrálnymi tónmi béžovej a bielej. S tmavohnedou však treba pracovať opatrne. Na veľkých plochách opticky zmenší priestor a vyvoláva temný dojem.

Čierna

Elegantná a nadčasová. Farba, ktorá azda nikdy nevyjde z módy, však u mnohých vyvoláva dojem smútku. Jej využitie v interiéri by preto malo byť veľmi opatrné. Aj tu platí pravidlo, že na veľkých plochách vytvorí optickú stiesnenosť, no zároveň navodzuje pocit vznešenosti a luxusu. Využiť ju možno v kúpelni, kuchyni, ale i v obývačke na nábytku, solitérnej stene, prípadne štýlových doplnkoch.

Biela

Farba čistoty, nevinnosti a nových začiatkov. Svojou neutralitou sa hodí do každého priestoru, dokonale ho prevzdušní, opticky zväčší a vdýchne mu punc elegancie. V kombinácii so studenými tónmi pôsobí chladne, so súčasným použitím teplých tónov vyznieva hrejivo a útulne. Citlivo s ňou treba pracovať najmä pri zariaďovaní spálne, aby nepôsobila príliš sterilným, nemocničným dojmom. Je však nadčasová a možno ju variovať rôznorodými doplnkami podľa sezóny, vkusu, či aktuálnej nálady.

Už viete, do akých farieb ponoríte svoj nový byt Pod vŕškami? Prezrite si našu ponuku dostupných bytov a začnite si maľovať svoje sny o novom bývaní.