Horúce trendy interiérového dizajnu

Chystáte sa zariadiť si svoje nové, vysnívané hniezdočko a neviete ako na to? Pripravili sme pre vás stručný prehľad najhorúcejších trendov interiérového dizajnu pre rok 2019.

Škandinávska harmónia LAGOM

Počuli ste už o štýle zvanom LAGOM? Za týmto tajuplným názvom sa skrýva filozofia dokonalej harmónie, založenej na striedmosti, jednoduchosti, funkčnosti a zároveň vyváženosti. Zjednodušene povedané, ani veľa, ani málo. Interiéru dominujú prírodné, recyklovateľné materiály, ktoré sú definované neutralitou farieb. Naturálne prvky ako drevo, kvetinové motívy, odtiene bielej, béžovej a hnedej sú oživené výraznými doplnkami – farebnými tapetami, štruktúrovanými textíliami, originálnymi kusmi nábytku, či dekoratívnymi predmetmi v najrôznejších farbách. Cieľom štýlu LAGOM je narušiť typický škandinávsky minimalizmus, avšak zachovať pritom striedmosť, vkus a vyváženosť jednotlivých prvkov. Vo výsledku priestor pôsobí sviežo, originálne a nadčasovo.

Multižánrové interiéry

Miešanie a kombinovanie viacerých, kedysi nezlučiteľných štýlov, nie je len ledabolým výstrelkom priviatym z krajín Škandinávie. Odklon od jednotvárnych línií a zväzujúcich dizajnových pravidiel sa stáva regulérnym trendom súčasnosti. Dlhodobo oslavovaný minimalizmus tak pomaly ustupuje pompéznejším a smelším interiérovým variáciám. O slovo sa prihlasujú kvetinové vzory kombinované s geometrickými textúrami, štrukturované materiály a všadeprítomný eklektizmus. Na princípe kombinovania rôznych štýlov a akejsi interiérovej multižánrovosti je definovaný napr. vintage štýl. Tento prístup si však vyžaduje určitú dávku estetického cítenia. Hranica medzi nadčasovým a nevkusným vie byť totiž veľmi tenká. Ak sa vám však podarí vkusne doplniť moderný interiér retro nábytkom, starou lampou, medeným gramofónom, či vzorovanými tapetami a medzi ne citlivo vmiešať moderné, nadčasové doplnky, máte vyhrané.

Veľký návrat čiernej

Rok 2019 možno nazvať aj rokom čiernej. Čierna vždy bola a bude nadčasová. Ak na vás doteraz pôsobila príliš temne, možno pre vás bude prekvapením, že čierna sa radí v interiéri k teplým farbám. Navyše vytvára dojem luxusu a elegancie. Jej pôvab vynikne najmä na kuchynskej linke a v kúpeľni. V súčasnosti sa preferujú matnejšie prevedenia, ktoré pôsobia mäkšie a jemnejšie. Dominantu a eleganciu čiernej krásne podčiarknu doplnky z prírodných materiálov (drevo, ratan, bambus…), zelené rastliny, jemné štrukturované textílie, či rôznorodé kovy (zlato, striebro, meď…). Zabudnite pritom na pravidlo, že k zlatu môže ísť jedine zlato a k striebru výlučne striebro. Zmieňované kombinovanie sa netýka len štýlov, ale aj kovov, nebojte sa preto experimentovať.

Myslite ekologicky a bývajte esteticky

Súčasným, a veríme, že aj dlhodobým, trendom je ekologická filozofia. Postupne sa pretavuje do rôznych oblastí života, interiérový dizajn nevynímajúc. V rámci dizajnovania našich domovov môže cítiť zreteľný ekologický odkaz najmä v použitých materiáloch. Preferované sú prírodné materiály, ktoré navodzujú pocit útulnosti a spätosti s prírodou, čím výrazne napomáhajú odbúravať stres. Čoraz väčšiu popularitu si získavajú recyklovateľné materiály a rôzne handmade výrobky, ktoré šetria prírodné, a, koniec koncov, i naše finančné zdroje, podnecujú tvorivosť a vytvárajú medzi majiteľom a stvoriteľom konkrétneho handmade kúsku aj akési nostalgické puto. A keďže recyklovateľné nie je len ekologické, ale aj estetické, vyčaruje v našich príbytkoch naozaj jedinečnú atmosféru.

Rezervujte si teraz svoj nový byt v Záhorskej Bystrici a premeňte ho na vysnívaný domov plný vkusu a jedinečného štýlu.