Naplánujte si ideálnu kuchyňu Pod vŕškami

Plánovanie kuchyne je pre mnohých výzvou. Vytvoriť funkčný a zároveň moderný priestor, v ktorom sa pod taktovkou vašich rúk budú rodiť tie najchutnejšie dobroty, nie je také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Viete, čo všetko treba zohľadniť, aby sa z vašej kuchyne stalo vaše vysnívané kráľovstvo?

Myslite ergonomicky

Dizajn je samozrejme to, čo zaujme ako prvé. Nezabudnite však, že kuchyňa musí byť v prvom rade funkčná a praktická. Pri jej zariaďovaní si preto najprv musíte zodpovedať základné otázky a síce:

Aké sú vaše priestorové možnosti?

Vzhľad vašej kuchyne bude závisieť najmä od výmery a dispozície daného priestoru. Ak je vaša kuchyňa skromnejších rozmerov, ideálna bude rovná kuchynská linka, prípadne linka do tvaru písmena L. Pokiaľ disponujete veľkorysejšími rozmermi, môžete si naplánovať kuchyňu do tvaru písmena U, či G, resp. protiľahlú kuchynskú linku. Obľúbeným a praktickým riešením je aj ostrovček. Tvar kuchynskej linky by ste mali prispôsobiť nielen samotnému priestoru, ale aj ergonómii.

Zjednodušene povedané, zachovajte logický sled činností:

  1. Úložná zóna (priestor na uloženie jedla – potravinové skrine, chladničky)
  2. Pracovná zóna (priestor na vyloženie jedla, umytie, nakrájanie a prípravu – pracovná doska, umývadlo)
  3. Varná zóna (priestor na ohrev, varenie a pečenie jedla – varná doska, rúra, mikrovlnka)

Medzi jednotlivými zónami by ste mali v ideálnom prípadne dodržať rozostup minimálne 30 cm. Mnohokrát sa totiž stane, že napr. varná doska nájde svoje miesto na konci kuchynskej linky pri stene, čím sa znemožní použitie väčších hrncov a varenie je celkovo nekomfortné.

Čo od kuchyne očakávate?

Tvar a veľkosť kuchyne neovplyvňujú len priestorové možnosti, ale aj vaše osobné preferencie. Navrhnite si ju preto s ohľadom na vaše súčasné i budúce potreby. Spomeňte si, čo vám prekážalo, resp. chýbalo v predošlej kuchyni a čo by ste naopak chceli zachovať. Dôraz klaďte aj na výber kvalitných spotrebičov. Hoci sú trendom zabudované spotrebiče, mnohí z nás vlastnia alebo plánujú vlastniť spotrebiče voľnestojace. Pamätajte však, že tieto sa neodporúča dodatočne zabudovávať (jednak z hľadiska ich špecifických rozmerov a dvojak z hľadiska ohrozenia ich ďalšej funkčnosti).

Myslite ekonomicky

Kľúčovou otázkou samozrejme budú aj financie. To, koľko ste do novej kuchyne ochotní investovať, podstatne ovplyvní vaše plánovanie. Vstupné investície budú rozhodujúce najmä pri voľbe materiálov a ich dodávateľov.

Otvorte dvere kvalitným materiálom

Z hľadiska materiálov sa treba zamerať na voľbu konštrukčného materiálu a tzv. „dvierkoviny“, ktorá bude nosným estetickým, ale samozrejme i funkčným prvkom celej kuchyne. Cenovo najdostupnejšie sú základné „dvierkovinové“ materiály z drevotriesky a laminátu. Ponúkajú širokú škálu farieb a dekórov, mnohé sú veľmi autentické a na nerozoznanie od skutočného dreva. Finančne náročnejšou alternatívou je dyha a masív, tieto si však vyžadujú nielen vyššie investície, ale aj následnú starostlivosť. Drevo je totiž živý materiál a preto vplyvom prostredia (tepla, vlhka, vody…) pracuje a môže meniť svoj pôvodný tvar. Cenový rozdiel možno pocítiť aj v povrchových úpravách kuchynského nábytku. Opätovne sa môžete rozhodnúť pre dostupnejšie varianty fóliovaných laminátov, ako aj drahšie lakovanané povrchy, ktoré sú farebne stálejšie a odolnejšie napr. voči škrabancom.

Silná kuchynská dvojka: Pracovná doska a spotrebiče

Nielen nábytok tvoriaci kuchynskú linku bude ovplyvňovať výsledný rozpočet. Podstatnou položkou bude aj pracovná doska a spotrebiče. Najrozšírenejším typom pracovných dosiel sú laminátové dosky v nespočetných dizajnových prevedeniach, z ktorých si vyberie aj ten najnáročnejší zákazník. Ak ste ochotní investovať viac, zvoliť si môžete pracovnú dosku z umelého, či technického kameňa, žuly, keramiky alebo masívu. Najmä pri masíve pamätajte na opätovnú údržbu, ktorú si bude doska bezprostredne vyžadovať. Otázka spotrebičov, bez ktorých by ste vo svojej kuchyni toho moc neuvarili, je preto takisto podstatná. Stavte na overené certifikované značky, ktoré sú prísľubom nielen výhodnej ceny, ale najmä funkčnosti a kvality.

Naplánujte si svoju vysnívanú kuchyňu v novom byte Pod vŕškami. Pozrite si kompletnú ponuku bytov projektov Pod vŕškami a Tillia a vyberte si ten svoj.