Objavte tajomstvá Pajštúnskeho hradu

Vedeli ste, že okolie Záhorskej Bystrice ponúka množstvo atraktívnych miest na aktívny oddych? Jednou z takýchto lokalít, ktoré by ste mali rozhodne navštíviť, je aj historický hrad Pajštún.

História, ktorá dodnes nadchýna

Pajštún je zrúcanina hradu z polovice 13.storočia, ktorý sa rozprestiera na úpätí Malých Karpát pri obci Borinka. Hrad plnil od svojho vzniku funkciu ochrany severozápadných hraníc vtedajšieho Uhorského štátu. Vystriedalo sa v ňom niekoľko panstiev počnúc grófmi zo Svätého Jura a Pezinka, Serédyovcami, Salmovcami, Pálffyovcami, až po rod Károliovcov. Hrad Pajštún utrpel viacero „porážok“. Prvým zlomovým momentom bol požiar v 18. storočí, kedy hrad vyhorel. Hrad však opravili a naďalej používali. Druhým, a ďaleko fatálnejším momentom, bolo dobitie hradu napoleonskými vojskami v roku 1809. Odvtedy zostali z hradu prakticky iba ruiny, ktoré však vôbec nestratili svoje čaro. Ba práve naopak, z hradu sa stalo romantické miesto pretkané históriou a nostalgiou.

Pajštúnske a(tra)ktivity

Z Pajštúna sa tak stalo obľúbené turistické miesto nielen pre bratislavčanov. Výstup na hrad netrvá dlho, takže túto turistickú misiu zvládne takmer každý, dokonca i deti. Odmenou vám bude čarokrásny výhľad do šírych diaľok, za priaznivého počasia môžete dovidieť dokonca až na rakúske Alpy. Z inej strany vás ohromí pohľad na bohato zalesnené Malé Karpaty, ako aj na obec Borinka, z ktorej s najväčšou pravdepodobnosťou na Pajštún prídete. Po západe slnka môžete stráviť na Pajštúne romantický večer pri pozorovaní hviezdnej oblohy. Obľúbenými aktivitami sú aj nočné táboráky a opekačky, ktoré tu nie sú ničím výnimočným. Očakávajte preto spoločnosť ďalších opekaniachtivých turistov, ktorí radi na tomto mieste i prenocovávajú.

Všetky cesty vedú … na Pajštún:

Trasa č. 1 – cez Borinku

A ako sa na Pajštún vlastne dostať? Môžete si vybrať z viacerých trás rôznej obtiažnosti. Najkratšou a najvyužívanejšou je cesta z obce Borinka, ktorá sa nachádza neďaleko Záhorskej Bystrice. V centre obce Borinka nájdete kostolík, od ktorého vás začne viezť turistické značenie až samotnému Pajštúnu. Pokiaľ nemáte možnosť prísť autom, môžete sa pokojne spoľahnúť aj na autobusovú dopravu, ktorej zastávka je neďaleko a spoje chodia v pravidelných, približne hodinových intervaloch. Samotný výstup na Pajštún trvá zhruba polhodinky pri rýchlejšej chôdze, pri pomalšom tempe ste pri hrade približne za hodinu. Trasa nie je náročná, namáhavejšia je až v závere, kedy je nutné zdolať trochu strmejšie stúpanie.

Trasa č. 2 – cez Stupavu

Ak vám nevyhovuje prístup z Borinky, resp. máte chuť na dlhšiu túru, môžete vyraziť smerom zo Stupavy. Čaká váš prechádzka parkom a nasledovanie žltého značenia turistických chodníkov. Až v závere túry sa napájate na červenú trasu z Borinky. Táto trasa je miernejšia, no dlhšia.

Sladké Pajštúnske finále

V samotnému hradu vás dovedú cestičky ukryté hlboko v lese, uvidíte ho preto až vo finále vašej túry. Pajštún sa rozprestiera na zhruba 25 metrovom vápencovom brale, čím si získal aj srdcia mnohých lezcov. Bralo totiž ponúka vyše sto cestičiek rôznej obtiažnosti, takže svoje lezecké túžby tu naplní naozaj každý. Treba byť však mimoriadne obozretný, pretože vplyvom počasia a, žiaľ, i nezodpovedných turistov, zvyknú skaly opadávať. Buďte bez obáv, k hradnej bráne Pajštúnu vás však dovedie aj turistický chodníček. Dostanete sa tak pohodlne až na vrchol skalnatého brala a nazriete do útrob hradnej zrúcaniny. Opantá vás historický nádych tohto miesta, ako aj neskutočný výhľad na krásu a pôvab okolitej prírody. Očakávajte dokonalý fyzický, i duševný relax.