Láka vás relax strávený v nedotknutej prírode, v hĺbke lesa - lemovaného pamiatkami z minulých storočí? Ak aj vy dávate prednosť objavovaniu krás prírody krok za krokom, turistika v neďalekom okolí Bratislavy je to pravé pre vás.
Dotyk neznáma
Nasmerujte svoje kroky len 3 kilometre od centra Záhorskej Bystrice a ocitnete sa v malebnej dedinke na juhozápadnom úpätí Malých Karpát, ktorá už stáročia nesie meno Marianka. Môžete sa zastaviť pri miestnom prameni, ktorý okrem občerstvujúcej vody ponúka vraj aj uzdravenie. Zatiaľ sme tieto blahodárne účinky neskúšali, sme ale ochotní potvrdiť, že vyvierajúca voda je naozaj osviežujúca! Jednou z dominant, ktorou sa môže tamojšia dedina pýšiť, je kláštor postavený pôvodne v gotickom štýle. Počas svojej existencie dlhé storočia patril rádu Paulínov a po búrlivom dvadsiatom storočí skončil v rukách Kongregácie bratov tešiteľov.
Mýty a dejiny
Pohľad späť do histórie tohto priam magického miesta nám ponúka množstvo romantických legiend, ktorými je opradený celý okolitý les, či napríklad Dračí hrad. Možno cestou stretnete bájneho rytiera, ktorý sa v túžbe po krásnej princezne odhodláva poraziť nebezpečného draka. Iné mýty ponúkajú zbojníkov ešte z čias obchodníkov, riskujúcich svoj život putujúc za obľúbeným jantárom, v ktorom rímske dámy mohli hľadať zvečnenú kvapku rosy.
Obec Marianka má za sebou skutočne bohatú minulosť. Pôvodný nemecký názov dedinky Marietnhal (Máriino údolie) odkazuje na legendu o pustovníkovi, ktorý žil na tomto mieste a údajne vyrezal sošku Panny Márie, aby sa k nej mohol modliť. Počas občianskych nepokojov po smrti kráľa Štefana však kvôli bezpečnosti musel utiecť a sošku ukryl do bútľavého stromu. Podľa ďalšej legendy práve túto sošku našiel zbojník, ktorý sa po narodení postihnutých detí obrátil na vieru. Miesto mu v sne mala ukázať samotná Panna Mária. Pod miestom nálezu našiel aj známy liečivý prameň, aby mohol uzdraviť svoje deti.
Hoci o výstavbe jednej z dominant obce kláštora v Marianke nevieme takmer nič, s istotou môžeme potvrdiť, že v roku 1379 už na svojom mieste stál. Práve z toho roku totiž pochádza listina kráľa Ľudovíta Veľkého, ktorou tamojší kostol aj s priľahlými objektami daroval rádu sv. Pavla. V dobovom dokumente lokalitu označili ako zem zvanú Tál.
Chodníčky pre všetkých
Medzi najjednoduchšie prechádzky tejto pútavej lokality patrí 2,7-kilometrový pochod od Záhorskej Bystrice po Marianku, popri kaplnke sv. Floriána a Mariatálskej Madone – vo forme sochy na vysokom pilieri. Táto vychádzka by vám nemala trvať omnoho viac, než pol hodiny. Po osviežujúcich tridsiatich minútach chôdze si môžete vychutnať históriou nabité miesto, ako stvorené na oddych (možno s historickým románom v ruke). Alebo aspoň “selfíčko” s kláštorom v pozadí.
Ak si trúfate na celodennú túru, po ktorej právom môžete mať pocit, že ste urobili niečo viac pre svoje zdravie, máme pre vás 24 kilometrov od Záhorskej Bystrice po Raču, kde Marianka predstavuje len druhú zastávku. Musíte si však trúfnuť na citeľné prevýšenie. Stúpanie predstavuje 792 m, o čosi povzbudivejší je potom údaj o klesaní: 822 metrov. To by ste mohli zvládnuť, čo poviete?
