Preneste kúsok jesene do vášho nového bytu Pod vŕškami

Obdobie uspávania prírody charakterizujú nádherné, do tepla ladené farby padajúcich listov a tiež skracujúce sa dni, ktoré ostrými tieňmi vytvárajú hravé obrázy. Prekvapte svojich blízkych či návštevu a prezlečte do sýtych odtieňov aj váš domov. Poradíme vám, ako na to.

Privítajte sezónu hneď od dverí

Jednoduchý veniec na vchodových dverách nie je výlučnou doménou zimného obdobia. Jesenné farby privítajú domácich aj hostí hneď pri vchode a naladia ich na to, čo objavia vo vnútri. Dominantou výzdoby budú malé tekvičky, ktoré kúpite v akomkoľvek obchodíku s dekoráciami. Tam zoženiete aj kruhový základ pre venček pre prípad, že sa vám nechce viazať ho z odrezaného prútia. Ak by ste sa predsa len dali nahovoriť na prútiky, využite štedrú ponuku matky prírody a svoju pozornosť zamerajte na divoké šípky, naďabíte na ne kdekoľvek v prírode. Priemer kruhu si vyberte – prípadne ho vytvorte – podľa osobných preferencií alebo množstva výzdoby, ktoré máte k dispozícií; neodporúčame však nadmerné veľkosti, tie skôr odstrašia než ohúria. K tekvičkám pridajte malé šišky – nazbierať si ich môžete pri príjemnej jesennej prechádzke Pod vŕškami. Keď všetky tieto elementy umiestnite rovnomerne po venčeku, zaručene navnadí tú správnu atmosféru.

Stavte na jednu kartu

Skôr, ako sa pustíte do samotného dekorovania, spomeňte si na zázračné pravidlo (nielen pre výzdobu príbytkov) – menej je niekedy viac. Máme pre vás jednoduchý, ale účinný recept, ako povzniesť jesennú výzdobu na novú úroveň. Ako na to? Vyberte si jeden centrálny bod, ktorý je dobre viditeľný z viacerých uhlov a výzdoba na ňom vás nebude z praktického hľadiska nijak limitovať. Môže to byť čokoľvek – jedálenský stôl, taburetka, či taburetka. Ak ide o väčší objekt, napríklad stôl, výzdoba by nemala prekážať jeho primárnemu účelu. Dekoráciu umiestnite do stredu stola, môže tak ohromovať pri obede, či večeri. Ako základ výzdoby odporúčame jednofarebný obrus alebo kus látky neutrálnej farby. Ten umiestnite ako prvý. Nerozprestrite ho, ale naopak jemne pokrčte; svojimi záhybmi bude vytvárať krásnu textúru. Naň potom položte buď suché vetvičky s listami, alebo dekoratívnu misu so starožitným patinovaním. Na takýto objekt môžete potom postaviť sviečky či kahance a okolo ledabolo porozhadzovať lístie, šišky, žalude a šípky. Takto pripravená dekorácia bude sama o sebe pôsobiť čarovne; ak však chcete pridať niečo osobné, napríklad zarámované čiernobiele fotografie rodinných príslušníkov, bude vaša výzdoba ešte unikátnejšia.

Nové oblečenie pre váš interiér

Jesenné farby vašich dekorácii budú lepšie ladiť so zvyškom zariadenia, ak ho tiež prispôsobíte typickej sezónnej palete. Ideálnym riešením je vkusné doladenie vankúšov na pohovke, dekách, či malých koberčekoch, ktoré spolu s dekoráciami vytvoria príjemnú harmonickú súhru.

Tip na záver:

Ak pri tvorbe dekorácii využívate sviečky, nikdy ich neumiestňujte v bezprostrednej blízkosti horľavých materiálov. Je to nebezpečné a navyše – svetlo potrebuje svoj priestor, aby mohlo dodať atmosféru vašej jedinečnej výzdobe. Ako alternatívu skúste reťaz LED svetiel, ktorá ponúka nesporné výhody oproti konvenčným sviečkam – bezpečnosť a tiež nízku energetickú náročnosť. Odporúčame voliť svetlo v teplých tónoch, ktoré vám vyčaruje Pod vŕškami nádhernú jesennú atmosféru a rozžiaria oči každého člena vašej domácnosti.