Veľké dobrodružstvá v Malých Karpatoch

Záhorská Bystrica ponúka svojim obyvateľom nielen komfortné mestské bývanie, ale aj jedinečné okolie prekrásnej prírody. Zelené lúky, parky, ale najmä stromami vystlané pohoria Malých Karpát, sú ako stvorené na dokonalý oddych pre vás i vašu rodinu. Objavte tie najzaujímavejšie miesta, ktorými sa môžu Malé Karpaty a ich blízke okolie hrdo popýšiť.

Plácek

Drieme vo vás dravé turistické srdce? Obujte si pevnú obuv a vydajte sa na túru po Malých Karpatoch. Malé Karpaty sú totiž ideálnym miestom, kde si môžete naplniť svoje turistické ambície. Pred cestou, alebo naopak po nej, môžete načerpať cenné sily na čarovnom mieste zvanom Plácek. Nachádza sa na hornom konci Záhorskej Bystrice – pod lesom a stal sa obľúbeným nielen pre turistov. Keďže na Plácek nie je problém dostať sa aj s detským kočíkom, stal sa vyhľadávaným útočiskom pred ruchom veľkomesta aj pre mladé rodinky s malými deťmi. Priestranná lúka plná preliezok a detských ihrísk ponúka svojim malým návštevníkom ideálny priestor na detské šantenie.

K dispozícií sú aj ohriská a gril, takže si tu na svoje prídu aj letní gurmáni so svojimi priateľmi. Hladní však nezostanete ani za nepriaznivého počasia. Na Plácku sa totiž nachádza chata Poľovník, ktorá si vás získa miestnymi špecialitami či posedením pri krbe. Muzikanti v bruchu vám teda rozhodne vyhrávať nebudú. Tešiť sa však môžete na muziku v inej a lepšej podobe – na Plácku sa pravidelne konajú country večery, rôzne oslavy, kultúrne či spoločenské podujatia pre malých i veľkých.

Kačín

Turistikou lahôdkou, ktorá rozhodne stojí za ochutnanie, je Kačín. Približne dva a pol hodinová túra do populárneho bratislavského lesoparku vás odmení veľkou zelenou lúkou plnou vysokých stromov, detských ihrísk, ohnísk či grilom na drevené uhlie. Privítajú vás dva kamenné obelisky a socha kačky, ako aj chodník v tvare srdca, ktorý romanticky povedie vaše cieľové kroky. Najnovšou atrakciou je Dom na strome, ktorý sa nachádza približne 6 metrov nad zemou a dokonca si v ňom môžete objednať nocľah. Okrem prenocovania v korunách stromov vám Kačín ponúka aj množstvo iných aktivít – populárnou je tradičná Letná slávnosť či bubnovačky v prírode. Objaviť tu môžete listnatec jazykovitý, rašetliak skalný, či ranostaj ľúby, ktoré nerastú nikde inde na Slovensku. Svoj domov našiel na Kačíne aj celosvetovo ohrozený druh – orol rároh.

Železná studnička

Z Kačína vás červená turistická značka dovedie k ďalšiemu obľúbenému miestu – k Železnej studničke. Železná studnička je ideálnym miestom na dlhé prechádzky, detské hry, venčenie psov, či množstvo športových aktivít. Súčasťou tejto príjemnej, stromami obrastenej doliny, je aj Partizánska lúka. Na tomto históriou dýchajúcom mieste v súčasnosti objavíte trampolínu a nafukovací hrad, kde sa môžu vaše deti dosýtosti vyblázniť. Nájdete tu aj množstvo ihrísk pre rôzne druhy športov, ktoré zaručene potešia deti i dospelých. Železná studnička poskytuje dokonalý relax nielen psíčkarom, či šantivým deťom, ale aj rybárom. Štyri rybníky, ktoré spája horský potok Vydrica, poskytujú rybárom možnosť nachytať nové, chutné úlovky, prípadne si užiť oddychové člnkovanie.

Pútnické miesto Marianka

Marianka je najstaršie pútnické miesto na Slovensku, ktoré každoročne navštívia mnohopočetné davy veriacich. No nielen veriaci tu nachádzajú svoj duševný pokoj. Marianka je totiž miestom, ktoré s obľubou navštevujú i ľudia, ktorí sa nehlásia k cirkevným prívržencom. Magickosť tohto miesta podčiarkuje nielen jej kresťanské pozadie, ale aj všadeprítomná čistota prírody, história a akýsi nerušený pokoj vznášajúci sa vo vzduchu. Ak sa chcete aspoň nachvíľu vymaniť z ruchu veľkomesta a načerpať stratenú duševnú rovnováhu, zamierte do Marianky.

V hlbokom údolí, cez ktoré preteká potôčik, nájdete ukryté všetky posvätné miesta a pamätihodnosti. Pamiatková zóna vás očarí množstvom malých kaplniek, bývalým kláštorom, ale najmä svojou dominantou – kostolom narodenia Panny Márie zo 14. storočia. Práve v útrobách tohto kostola sa nachádza oltár, ktorý ukrýva zázračnú sošku Madony. Objaviť môžete aj tzv. krížovú cestu, ktorú tvoria viaceré zastavenia lemované kaplnkami a sochami v životnej veľkosti. Dotknite sa histórie a vlastnej duše – spoznajte miesto, ktoré vám vdýchne pocit čistoty a slobody.