Zariaďujeme kuchyňu: Aké sú trendy pre rok 2019/2020?

Plánujete nové bývanie Pod vŕškami a rozmýšľate, ako si svoje budúce hniezdočko zariadiť? Jednou z najväčších výziev bude pravdepodobne srdce každého domu i bytu – kuchyňa. Ak patríte k ľuďom, ktorí kráčajú s dobou a radi sa nechajú inšpirovať najnovšími trendmi, pohodlne sa usaďte a čítajte ďalej.

Nebojte sa tmavých odtieňov

Tohtoročná sezóna interiérového dizajnu prinesie do sveta kuchýň nový severský závan. Už dlhú dobu kraľuje vo väčšine našich domácností populárny škandinávsky minimalizmus. Všadeprítomná biela v kombinácii s jemnou šedou a štrukturovaným drevom, čisté veľkoplošné línie a doplnky geometrických tvarov sú typickými prvkami moderných interiérov. Nadchádzajúca sezóna však hlási príchod tmavších, tlmených farieb. Tento atraktívny „update“ škandinávskeho minimalizmu dostal meno „scandi-noir“. Na scénu tak vstupujú odtiene tmavosivej, čiernej a azda najväčším hitom sa stane tmavomodrá. V kombinácii s medenými doplnkami dosiahnete vskutku luxusný efekt.

Svieže farby pre odvážnych

Trefou do čierneho bude v sezóne 2019/2020 nielen čierna, ale aj svieže žiarivé farby. Za najhorúcejších favoritov možno označiť matné odtiene koralovej a mentolovej farby. Nebojte sa vyskúšať odvážnejšie kombinácie, ktoré vašej kuchyni dodajú jedinečnú atmosféru a akési kúzlo nečakaného. Wow efekt dosiahnete nielen farbami, ale aj rôznymi retro doplnkami, ktorými „rozbijete“ nerušený minimalizmus. Možno budete sami prekvapení ako skvele doplnia čalúnené retro stoličky vašu modernú kuchynskú linku. Nebojte sa staviť ani na početné lampy a svietidlá, ktoré priestor kuchyne nielen presvetlia, ale zároveň sa stanú skvostným dizajnovým doplnkom.

Rozlúčka so stálicami

Svoju slávu má už naopak za sebou starý dobrý nerez. Nerezové drezy, batérie, či úchytky, ktoré boli odjakživa neodmysliteľnou súčasťou nášho kuchynského kráľovstva, sú momentálne na „čiernej listine“ interiérového dizajnu. V nemilosti dizajnérov sa aktuálne nachádzajú aj klasické horné skrinky. Trendom sú otvorené priestranné police, ktoré priestor kuchyne dokonale prevzdušňujú a opticky zväčšujú. Niektoré praktické gazdinky budú možno namietať, že im tak vznikne ďalší „pracholapný“ priestor, avšak dizajnéri v tom majú jasno: hitom sezóny je zjednodušiť prístup k jednotlivým riadom, či potravinám, ktoré tak budú vždy po ruke.

Nalaďte sa na „ekodizajn“

Súčasná doba praje ekológii. Uvedomelé prístupy k životnému prostrediu môžeme badať v rôznych oblastiach a sférach, interiérový dizajn nevynímajúc. K trendom nadchádzajúcej sezóny sa preto zaradí aj ekonábytok, ekodoplnky a najrôznejšie súčasti, ktorých výrobný proces či materiálové zloženie bude priaznivé k prírode. Samozrejme, drevo vždy bolo a bude súčasťou našich kuchyní… inovatívny prístup však pocítime v jeho netradičnom prevedení v podobe rôznych ekologických dizajnových vychytávok – napr. netradičné stoly a stoličky. Zelenú dostanú aj recyklovateľné materiály, z ktorých vytvorené doplnky budú predstavovať dokonalé spojenie dizajnu a funkčnosti. Zariadiť si kuchyňu podľa najnovších trendov sa tak stane nielen moderným, ale najmä spoločensky zodpovedným prístupom.