Zimné dobrodružstvá v prírode Pod vŕškami

Ani chladné zimné dni nemusia byť dôvodom na to, aby naše deti sedeli unudene pred počítačom. Vyberte sa s nimi objavovať čaro zimnej prírody Pod vŕškami a užite si skvelé rodinné dobrodružstvo plné hier a zábavy.

Nesneží, stále nesneží….

Perinbaba nám toho roku zatiaľ veľa snehovej nádielky nedopriala… Namiesto sánkovačky a stavania snehuliakov sa preto naše deti radšej uchyľujú k počítačovým hrám v teple svojich domovov a von ich to veľmi neláka. Sychravé počasie sprevádzané chladným vánkom, častým mrholením a občasnou poľadovicou síce nie je až také lákavé ako kopce pokryté krásnym bielym snehom, no i tak existuje mnoho skvelých aktivít, ktorými sa dá vonku výborne zabaviť. Práve aktívny pohyb na čerstvom vzduchu je totiž pre zdravý vývin našich detí nevyhnutný! Doprajte svojim deťom aj v súčasnej digitálnej dobe detstvo bohaté na zážitky v prírode, ktoré sa im navždy uchovajú v ich pamäti.

Ak nie ste zrovna kreatívny typ, nezúfajte. Pripravili sme pre vás zopár overených tipov na zaujímavé hry a aktivity v prírode aj počas zimy:

Kto má lepšiu mušku?

Zahrajte sa s deťmi hru, ktorá precvičí ich koncentráciu a trpezlivosť. Môžete ju praktizovať vo voľnej prírode, ale pokojne i na záhradke vášho nového bytu Pod vŕškami. Princíp hry je podobný bowlingu. Ako kolky môžete použiť napríklad prázdne plastové fľaše, ktoré rozmiestnite na zemi a následne sa ich budete pokúšať zhodiť šiškami. Ak šišky nemáte, rozšírte hru o ďalšiu aktivitu – hľadanie lesných šišiek. 😉

Kŕmenie hladných brušiek

Chladné zimné dni nie sú u ľudí veľmi obľúbené, no ešte menej sa z nich tešia zvieratá. Najmä tie, ktorých domovom je voľná príroda a práve v zimnom období majú problém so zabezpečovaním si potravy. Reč je napríklad aj o vtáčikoch, ktoré častokrát hladné bezradne poletujú prírodou. Ak ste remeselne zdatní, zmajstrujte spolu s deťmi malú vtáčiu búdku a vydajte sa ju zavesiť na niektorý zo stromov do blízkeho lesíka Pod vŕškami. Búdku naplňte krmivom a spolu so svojimi ratolesťami sledujte, ako sa ním vtáčiky napájajú. Pravidelné dopĺňanie krmiva do búdky sa stane pre deti dobrým dôvodom na časté prechádzky prírodou, ktoré sa im doteraz veľmi absolvovať nechcelo. Táto ušľachtilá aktivita v deťoch navyše podporí empatiu, ohľaduplnosť a vzťah ku zvieratkám.

Skokom ku zdraviu

Do voľnej prírody si môžete odskočiť k ďalšej aktivite, ktorá je vhodná tak pre menšie, ako i väčšie deti či dospelých. Pointou hry je skákanie do diaľky. Na rovnej cestičke naznačte konárikmi štartovaciu čiaru a môžete začať súťažiť. Vyhrá samozrejme ten, kto najďalej doskočí. Odmenu pre víťaza ponecháme na vás. 😉

Zimní pátrači

Zvedavosť, bádateľské schopnosti a kreativitu svojich detí môžete preveriť lesnou pátracou akciou. Vyberte sa so svojimi ratolesťami objavovať poklady prírody a tie najzaujímavejšie kúsky, ktoré vaši malí prieskumníci objavia, si uložte do vrecúška. Môžu nimi byť napríklad zaujímavý kamienok, šiška, či rôzne konáriky. Doma si potom všetky poklady zhromaždite na stôl a vyzvite deti, aby z nich vytvorili kreatívnu koláž. Pripravte im výkres, lepidlo, temperky, fixky alebo vodové farby a ostatné už ponechajte na ich nekonečnej detskej fantázii.

Keď sa Perinbaba umúdri….

Ak predsalen túto zimu zavítajú aj do našich končín snehové vločky, veríme, že deti nebudú s pobytom vonku až tak veľmi protestovať. Sánkovačka a bobovačka je pre mnohých (nielen) drobcov to najviac, čo im zimné obdobie môže ponúknuť… Okrem spúšťania sa zasneženými svahmi môžete vo vašom susedstve Pod vŕškami zorganizovať súťaž o najkrajšieho, resp. najbláznivejšieho snehuliaka a vyzvať tak všetky deti v okolí na veľké snehové majstrovstvá v stavaní. Dajte tejto spoločenskej rodinnej aktivite punc originality a rozšírte rady snehuliakov o snežné rozprávkové bytosti, či rôzne iné vtipné postavičky. Garantujeme vám, že si užijete s vašou rodinou a susedmi množstvo zábavných okamihov a okolie vášho domova premeníte na zimné ľadové kráľovstvo.

Prajeme vám veľa zábavných a tvorivých chvíľ. ☺